Šta je Psorijaza?

Psorijaza, (lat. rsoriasis) od grčke reči (grč. ψωρίασις – svrab, šuga) je hronična, trenutno neizlečiva, nezarazna, multifaktorijalna, inflamatorna bolest koje se karakteriše hiperproliferacijom keratinocita u epidermisu kože, i povećanim umnožavanjem epidermalnih ćelija. Ovu kožnu bolest karakteriše pojava specifičnih mrlja ružičaste boje, prekrivenih belim ljuskicama, primarno lokalizovanih na na trupu, laktovima, kolenima i temenu. Promene se mogu javiti i u vidu malih tačkica razasutih po koži ili u obliku crvenila kože najčešće lokalizovanog u pazušnoj jami, na ženskim polnim organima, preponama, penisu, šakama, stopalima i noktima.Bolest se skoro podjednako javlja kod osoba oba pola u bilo kom uzrastu, značajno češće kod mlađih osoba do 25. godine života.

Uzrok nastanka psorijaze nije poznat, mada postoje brojne pretpostavke o etiološkim faktorima njenog postanka i razvoja, među kojima su najznačajniji: životna sredina, genetski i imunološki faktori. Svi mogući faktori detaljno će biti opisani u nastavku teksta.

Od psorijaze na globalnom nivou pati 2-3% populacije. ili 1% svih bolesnika sa kožnim bolestima. Kod oko 30% bolesnika sa psorijazom mogu se javiti i zapaljenjske promene na noktima i zglobovima, i to prvo na distalnim zglobovima prstiju a potom i na lakatnom i kolenom zglobu, sa teškim artritičnim i degenerativnim promenama i luksacijom (iščašenjem) zgloba, pa se ovaj oblik psorijaze svrstava i u reumatične bolesti.