Šta je Mlaćenica?

Mlaćenica ili maslac (takođe i maslo, puter, putar i buter, od nem. die Butter), je mlečni proizvod dobijen mućkanjem slatke i kisele pavlake. Maslac proizveden od kisele pavlake mora da miriše na diecetil a slatki maslac mora imati ukus pavlake. Maslac je hranjiv dodatak hrani, ali u većim količinama utiče loše na ljudsko zdravlje povećavajući holesterol.

Najčešće se pravi od kravljeg mleka, mada se maslac takođe može proizvoditi od mleka drugih sisara, uključujući ovce, koze, bivole i jakove. Pravi se mešanjem mleka ili kajmaka da bi se odvojile kuglice masti od mlaćenice. So je dodavana maslacu od davnina da bi se sačuvao, posebno kada se transportuje; so možda još uvek igra ulogu očuvanja, ali je danas manje važna jer se ceo lanac snabdevanja obično hladi. U moderno vreme može se dodati so radi ukusa. Maslac se ponekad boji bojama za hranu. Uklanjanjem vode i čvrstih materija mleka, dobija se pročišćeni maslac ili gi, koji je skoro u potpunosti mast.

Maslac je emulzija vode u ulju koja nastaje kao rezultat inverzije kreme, gde su mlečni proteini emulgatori. Maslac ostaje čvrsta materija kada se ohladi, ali omekšava do konzistencije koja se može namazati na sobnoj temperaturi i topi se do tečne konzistencije na 32—35 °C (90—95 °F). Gustina maslaca je 911 g/L (15 1⁄4 oz/US pt).[3] Obično ima bledo žutu boju, ali varira od tamno žute do skoro bele. Njegova prirodna, neizmenjena boja zavisi od hrane i genetike izvorne životinje, ali komercijalni proizvodni proces ponekad manipuliše bojom bojama za hranu kao što su anat ili karoten.