Antigenski test je test koji identifikuje proteine na virusu.
Brzi molekularni testovi otkrivaju genetski materijal virusa na sličan način kao i laboratorijske metode, ali koristeći manje uređaje koje je lako preneti ili postaviti izvan specijalizovane laboratorije.
Brzi test na SARS-CoV-2 antigen na prvom mestu povećava kapacitet testiranja na prisustvo virusa (pozitivan/negativan) za veoma kratko vreme. Može se koristiti za prijem ili pre prijema u zdravstvenu ustanovu, u velikim proizvodnim pogonima, graničnim prelazima i gde god da je potrebna brza pouzdana informacija o statusu. Test daje informaciju (kao i PCR) da li je trenutno virus prisutan u organizmu.
Kada je upitanju vakcinacija protiv korona virusa, važno je da znate sledeće: detaljnim ispitivanjima je utvrđeno da organizam u sklopu odbrane protiv infekcije korona virusa stvara IgG antitela na različite proteine virusa (najčešće na Spyke protein (S protein) i nukleokapsid (N), ali u određenoj meri i na omotač virusa (E – envelope) i membranu virusa (M).
Zbog ovoga je većina dostupnih vakcina i formulisana tako da stimuliše sintezu IgG antitela usmerenih na S protein.
Vakcine koje se trenutno nalaze na našem tržištu (Pfizer-Biontech, Sputnjik V, Moderna, AstraZeneca) imaju ovakav mehanizam delovanja.
Antigenske testove, kao dijagnostički metod za koji je zeleno svetlo dala i SZO, sve više zemalja uključuje u svoje protokole kako zbog brzine tako i zbog činjenice da za njihovu obradu nije potrebna dodatna oprema.