Šta je ovulacija?

Ovulacija je deo normalnog menstruacionog ciklusa.

Za vreme ovulacije dolazi do puštanja zrele jajne ćelije iz jajnika prema jajovodu u kojem se događa njena oplodnja. Oplođena jajna ćelija zatim putuje prema materici gde će se ugnezditi, čime počinje devetomesečno razdoblje koje završava rođenjem deteta.

Ceo menstrualni ciklus, pa i ovulacija, su pod uticajem ženskih polnih hormona.

Njihov nivo i uticaj se menja u zavisnosti od dela ciklusa. Najvažniji hormoni koji utiču na menstrualni ciklus i začeće su: estrogen, progesteron, prolaktin, estradiol, testosteron, FSH (folikostimulirajući hormon) i LH (luteinizirajući hormon).

U proseku se ovulacija događa 14 dana pre prvog dana sledećeg menstrualnog krvarenja. To može varirati od 10 do 16 dana, zavisno od dužine druge faze menstruacionog ciklusa. Tokom prosečnog, 28-dnevnog menstrualnog ciklusa ovulaciju očekujemo između 13. i 15. dana, računajući od prvog dana ciklusa odnosno od prvog dana menstrualnog krvarenja. Za očekivati je da tokom prosečnog, 28-dnevnog menstrualnog ciklusa većina žena ovulira 14. dana samog ciklusa. Međutim, većina žena ipak nema pravilne i prosečne menstrualne cikluse, a u slučaju kad su oni i prisutni ponekad se mogu dogoditi nepravilnosti koje za posledicu imaju odlaganje ovulacije. Upravo takve varijacije od ciklusa do ciklusa rezultiraju nepostojanjem jednostavne matematičke formule kojom se može tačno odrediti vreme ovulacije. 

Ukoliko želite zatrudneti, najbolje vreme za polni odnos je dan pre ovulacije i tri dana nakon ovulacije jer tada je plodnost najveća. Ako sada zatrudnite, to će biti kraj druge nedelje trudnoće jer se trudnoća počinje računati od prvog dana zadnje menstruacije.